Ağrısız Doğum, Epidural Anestezi

Kadınlar annelik duygularını tatmaya başladıklarında gebeliğin ilk aylarıdır bu dünyanın en güzel duygusu gebeliğin son aylarında tavan yaparak iyiden iyeye artmaya başlar. Anne olan kadınlar şöyle tarif ederler; bebeğimin doğumunu yaşamak ve hissetmek istiyorum ancak bu duyguları yaşayan anne adaylarının çekindikleri ve korktukları bir durum olan doğum esnasında yaşanan sancı ve ağrılardır. Doğum esnasında yaşanan sancı ve ağrılar bir çok kadın tarafından hayatları boyunca böyle bir ağrı hissetmediklerini söylemektedirler. Kadınlarda doğum esnasında çekilen bu ağrıların şiddetini belirleyici kılan faktörler arasında bebeğin büyüklüğü,pelvis genişliği, kasılmaların kuvveti, daha önce doğum yapıp yapmadığı, kadının doğum eşiği gibi pek çok faktörün yanında henüz bilinmeyen faktörlerde doğum esnasında yaşanan ağrının şiddetini belirlemekte rol oynamaktadır. Anne adayları doğum esnasında ne kadar bir ağrım olacak diye merak etseler de hiçbir doktor buna net bir yanıt veremez çünkü hangi derecede ağrı yaşanacağı doğum yaşanmadan  tam olarak bilinemez.

Kadınların hayatlarında ki bu en güzel deneyim olan doğum deneyimi zor anlar yaşanan ve acılar ile hatırlanacak bir deneyim yaşanmaması açısından nasıl daha rahat ve ağrısız bir doğum yapılabilir diye bir çok araştırma yapılmıştır. Doğum esnasında hissedilen ağrıları azaltmak amaçlı damardan vücuda verilen bir takım ilaçların bazı yan etkileri olabilir. Oluşabilen bu yan etkiler arasında başı çeken sersemlik ve uyku hali olmakta olup solunumda zorluk çekmek, bulantılar ve beraberinde kusmalar, kaşıntı kabızlık, idrar torbasında idrar toplanması gibi bazı yan etkiler olabilmektedir. Bunların yanında anne sütünde azalmaya yada anne sütünün geç gelmesi gibi yan etkiler yapabildiğinden daha etkili ve yan etkileri daha az araştırmalara yapılmaya başlanmıştır.

Bölgesel anestezi olarak adlandırılan rejyonel anestezinin ilk uygulanma tarihi 1900 yılında gerçekleşmiştir. Yapılan bütün yeni çalışmalarda olduğu gibi başlarda bir takım olumsuz yan etkiler ile karşılaşılmış ancak bu yöntemin geliştirilmesi ile ve yapılan klinik araştırmalar sonucunda şuanda günümüzde ağrısız doğum konusunda uzman olunmuş anestezistler bulunmaktadır. Bütün bunların sonucunda artık ağrısız doğum güvenli ve çok tercih edilen bir doğum şekli olarak kabul görmektedir.

Bu yöntemde epidural aralık ismi verilen omuriliğin etrafındaki zar ile omurların adasında bulunan bağ dokusunun arasındaki milimetrik bir boşluk diyebiliriz. Bu aralıktan verilen ilaçlar hastanın durumuna ve amaca yönelik olarak omurilik bölgesinin bir çok seviyelerinden ilaç verilmek sureti ile bir çok ameliyatın gerçekleştirilmesi ve ameliyattan sonra oluşan ağrıların önüne geçilmesi ile kronik olan önüne geçilemeyen ağrıların tedavisine olanak sağlanmaktadır.

Aslına bakarsanız bu konuda birbirine karıştırılan iki kavramdan bahsetmek istiyorum. Bunlar anestezi ve analjezi. Anestezi duyusuz anlamına gelirken, analjezi ağrısız, acısız anlamına gelmektedir. Yani demek istediğim sezaryen doğum ameliyatlarında epidural anestezi yapılırken, normal doğumlarda ise bel bölgesinden yapılan ve epidural yöntemle uygulanan analjezi ağrının önüne geçerek rahat bir doğum konforu sağlamaktadır. Burada her iki yöntemin uygulaması birbirinle aynıdır birbirlerinden ayıran tek özellik verilen ilaç dozları olmaktadır.

Toplumda ağrısız doğum olarak bilinen bu yöntem günümüzde doğumlarda oldukça sık kullanılmaktadır. Birazda nasıl uygulandığından bahsedelim. Bel hizasına yerleştirilmiş bir tüp yardımı ile (katater) vücuda verilen bir ilaç ile belden aşağıda oluşan ağrıları geçici süreliğine ortadan kaldırılmaktadır. Anne adaylarına uygulanan bu aşamadaki ilaç dozu sadece rahim kasılmaları esnasında ağrıyı kesecek fakat aynı zamanda doğumun rahat olabilmesi için rahim kasılmalarının şiddetini azalmayacak biçimde yani doğumu olumsuz yönde etkilemeyecek biçimde uygulanmaktadır.

Bu uygulama yapıldığında sadece ağrı hissetme yeteneği ortadan kalkar dokunma yeteneği ve hareket yeteneğinde herhangi bir azalma olmamaktadır. Bu uygulama ile anne adayı doğum süreci içerisinde hareket edebilir ayağa kalkıp yürüyebilmektedir. Hareket yeteneğinde bir kısıtlamaya gidilmediğinden kendi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Anne adaylarının bir çoğu her ne kadar bebeklerini normal doğum ile doğurmak isteyip bu deneyimden mahrum kalmak istemeseler de bazı komplikasyon gelişme riski olan gebelerde sezaryen doğum ile gebelik sonlandırılmaktadır. Böyle bir durumda epidural anestezi tekniği uygulanarak bebek dünyaya getirilir. Az önce anlattığımız analjezik tekniği ile aynı işlemler yapılmakta olup sadece tek farkı verilen ilaç dozudur. Normal doğum esnasında bebeği ve anneyi hayati tehlikeye sokan komplikasyonlar geliştiğinde doktor kararı ile normal doğumu sezaryen doğuma dönüştürebilir bunun için bel hizasına yerleştirile milimetrik kataterden ek ilaç verilmek sureti ile ilaç dozu arttırılır bunun soncundaysa epidural anestezi meydana gelir.

Bu yöntem ile anne adayının belden aşağı bölgesi tamamen uyuşmuş şekilde olup fakat ayaklarını oynatabildiği için tam olarak bir hareket yeteneği kısıtlaması olmamaktadır. Bazı durumlarda motor blok ismi verilen hareket yeteneğinin kayıp edilmesi durumlarında yapılan işlem omurilik sıvısına lokal olarak anestezik madde enjeksiyonu ile uygulanan spinal anestezi tekniği de bulunmaktadır. Bazı durumlarda spinal ve epidural anestezi birbirine koordineli bir şekilde uygulanarak ikisi aynı anda kullanılabilmektedir. Spinal anestezi ile epidural enesteziyi karşılaştırırsak, spinal anestezi epidurale göre daha konforlu uygulanır ve eti etme süresi daha kısa bir yöntemdir. Fakat spinal anestezide  4-5 saat süren bacak bölgesinde hareketsizlik, bazen bu uygulamanın ardından oluşan baş ağrıları, tansiyonda düşme ve bulantı, kusma gibi bir takım yan etkilere sahiptir. Bu noktada önemli olan anestezi uzmanının hastayı iyi bir şekilde konsülte etmesi ve hastası için en iyi ve gerekli yöntemi belirleyerek önermesidir.

Ağrısız Doğum Uygulama Aşamaları

Yukarıda detaylı olarak bahsettiğimiz ağrısız doğumun nasıl uygulandığına bir bakalım bu uygulama toplamda üç aşamadan meydana gelmektedir.

İlk aşamada anne adayının belinden katater ile girilecek bölge baticon adı verilen antiseptik sıvı ile sterilize edilmektedir ve steril bir örtü ile üzeri kapatılır.

İkinci aşamada cilt ve cilt altı yapısı çok ince olan bir eğne yardımı ile uyuşturulması gerçekleştirilir.

Üçüncü aşamaya gelindiğindeyse epidural bölgeye uç kısmı küt olan bir iğne yardımı ile bu iğnenin adı tohy iğnesidir ve bunun yardımı ile kateter yerine yerleştirilerek ilaç anne adayını enjekte edilir. Bu aşama esnasında anne adayının birkaç dakikalık süreyle hareketsiz yatması gerekmektedir. Kateterin yapısı yumuşaktır ve ince yapıda bir sondacıktır. İlk uygulanan ilacın etkisi sonlandığında ek ilaç takviyesi uygulayabilmek adına yerleştirilmektedir. Burada kateterin bir kısmı dışarıda kalacaktır bu kısım bazı özel flasterler ile omuza kadar yapıştırılmaktadır.

Buradan gerektikçe belli aralıklarla ilaç verilebilir bazen de önceden programı yapılmış olan pompalar yardımı ile belirli aralıklar ile belirli dozda ilaç verilebilir. Hatta anne adayı durumuna ve ağrısına göre daha fazla ilaca ihtiyaç duyduğunu fark ederse bu pompaya bağlı olan butona basarak kendisine ek ilaç takviyesi yapılmasını sağlayabilir. Buna hasta kontrollü analjezi (PCA) adı verilmektedir. Yerleştirilmiş olan kateter doğum sonrasında annenin tamamen ağrısı sonlandığında rahat ve annenin canı yanmayacak biçimde çıkarılmaktadır.

Ağrısız Doğum İşlemi Hangi Gebelere Uygulanması Sakıncalıdır

Kanama bozukluğu olan anne adaylarına

İşlemin uygulama bölgesinde var olan bir enfeksiyon yada yanığa rastlamak

Kanın pıhtılaşmasını engelleyici ilaç kullananlarda

Şayet anne adayı bu işlemin uygulanmasına onay vermezse uygulama yapılamaz

Ağrısız doğum için doğum odasında görevli olan personele ben ağrısız doğum yapmak istiyorum diye bildirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir