Bebeğin Banyosu Nasıl Yaptırılır

İlk bebek sahibi olan anne ve babalar bu konuda biraz endişeli olabilir. Kucağına aldığında bile zarar vermekten korkan anne ve babalar bebeğin banyosu konusunda endişe duyabiliyorlar. Fakat çok fazla endişe etmeye gerek yok diğer bir çok konu gibi tecrübe edinerek bu sorunda kısa zamanda aşılacaktır. Acaba banyo esnasında bebeğim sabun suyu yutar mı veya kulağına su gider mi diye düşüncelere sahip olabiliyorlar.

Göbeğin düşmesini takip eden 24 saat içinde bebek banyo yaptırılabilmektedir. Banyo yaptırılacak ortamın sıcaklığı bebeğin üşümeyecek derecede olması gerekmektedir. Bebeğin banyosu için gerekli araç ve gereçler hazır olmalı peki bunlar nelerdir.

  • Bebeklere özel yapılan bebek şampuanı.
  • İki tane temiz havlu
  • Küvet
  • Banyodan sonra giydirilecek giysileri ve bezi
  • Bebek yağı ve pişik için krem
  • Bebeğin cildine zarar vermeyecek yumuşak yapıda bir lif

Genellikle bebeğin ilk banyosunu yaptıran anne ve babalar tecrübelerinin olmadığından biraz sorunlar yaşayabilir. Ama bu normal bir durumdur. Yukarıda verdiğimiz malzemelerin hazır olması işi biraz daha kolay kılacaktır. Bebeğin banyosunun olacağı ortam sıcaklığı 23-24 derecede olması uygun olacaktır.

Bebeğimi ne zaman banyo yaptırmalıyım diye düşünen anne ve babalar bebeğin karnı tokken  yada çok açken banyo yaptırmayınız. En uygun zaman iki beslenme arasında olacaktır

Bebeğin Banyosu Nasıl Yaptırılır

Yukarıdaki malzemeleri ve oda sıcaklığını hazırladınız. İki beslenme arasında emdikten 1 ile 1.5 saat sonra bebeğinizi banyo yaptırmaya karar verdiniz. İlk olarak küveti yaklaşık 10-15cm kadar ılık olacak şekilde su doldurunuz. Suyun derecesi dirseği yakmayacak şekilde olması gerekmekte (36 derece). Suyun sabun,şampuan ve lif kullanarak köpürmesini sağlayın ancak çok fazla köpürtmekten kaçının önemli olan sadece suyun sabunlu su olmasını sağlamak yeterli olacaktır. Başlamadan önce hazırlamanız gereken bir diğer unsursa temiz ılık bir sudur bunu bir kaba yada kovaya hazırlayabilirsiniz.

Bebeğinizi tutma zamanı geldi ilk olarak sol elinizi başının alt kısmından geçirip sol koltuğunun altında tutmalısınız, sağ elinizi kullanarak bebeğin bacakları arasından tutmalı ve suyun içene yavaşça sokmalısınız fakat bebeğin başı suyun içine girmeyecek şekilde olmalıdır. Bebeğin ilk banyolarında sadece anne değil başka bir yardımcı kişiye ihtiyaç olabilir. Ama ilk bebeği olmayan anneler zaten tecrübeli olacaklarından yalnız başlarına bu işi halledebilirler.

Yumuşak bebeğin cildine zarar vermeyen lif yardımı ile yavaş şekilde bebeğin cildi yıkanır. Kafası suyun içine girmeyecek şekilde küvetin içine yatırıldığından vücudu suyun içindedir böylelikle ısı değişimlerinden etkilenmesi azalır. Bir diğer önemli noktaysa bebeklerin baş bölgesi en son yıkanmalıdır. Bunun nedeniyse en hızlı şekilde baş bölgelerinden ısıyı kayıp etmelerinden kaynaklıdır. Bebeğin saç kısmını şampuanlayın ve yavaş ve nazik hareketler ile ovalayın. Duruluma esnasında suyun yüz bölgesine gelmemesine dikkat edin. Bebeklerin hoşlanmadığı bir konu yüzlerine su gelmesidir. Boğulacaklarmış gibi his oluşturabilir ve korkabilirler.

Durulama Zamanı

Yazının başında temiz ılık bir su daha hazırlamanızı söylemiştik şimdi o suyu kullanma zamanı geldi. Bu suyu yavaş şekilde bebeğin vücuduna ve kafasına dökün iyice durulayın.

Kurulama

Havluya güzelce sarıp sarmalayın. Yeri gelmişken söyleyelim banyo yaptırma zamanı 5 dakikayı geçmemeli. Malzemelerde iki adet havlu demiştik ilk havlu ile bebek tamamen kurulanmalısonrasında ikinci havlunun üstüne getirilmelidir.

Bebeğinizi Yağlayın

Bebeğin vücudu bebek yağı kullanılarak veya saf zeytin yağı ile yağlanır. Bu işlemi yaparken pamuk kullanabilirsiniz. Önce pamuğu bebek yağı veya zeytin yağına çok olmayacak şekilde batırmalısınız sonrasında hafifçe bebeğin cildine uygulamalısınız. Bu işlemler esnasında bebeğiniz ile konuşun hem yağlarken küçük hareketler ile masaj yapın. Ve bebeğin giysilerini giydiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir