Bebeğin Göz,Burun Ve Ağız Bakımı

Yeni doğmuş bebeklerin göz bakımları oldukça önemlidir bu yüzden gerektiği yapılması önem taşımaktadır. yeni doğmuş bir bebekte göz yaşı kesesi,göz yaşı kanalları sıklıkla dar bir yapıya sahiptir. Göz çapaklanmaları karşılaşılan bir durumdur. Bir pamuk alıp saf suya bandırılıp bebeğin gözleri silinmesi gerekir. Ben bebeğimin göz bakımını çok iyi yapıyorum ancak yinede çok sık çapaklanma oluyor diyebilirsiniz bu normal bir durumdur. Göz yaşı kanalları ve göz yaşı kesesinin olgunlaşması biraz zaman alabilmektedir bu yüzden sık çapaklanmalar görülebilir. Yapacağınız en uygun davranış göz masajı yapmaktır. Günlük 3 yada 4 defa bebeğinizin kaşından göz pınarına doğru baş parmağınız ile masaj yapmaktır her seferin 20 dakika kadar bunu yapabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerde doğuma bağlı olarak göz kapakları ödemli olabilir. Doğum esnasında gözünün beyaz tabakasında kan olabilir. Bu sorun çok ciddi değildir fakat nadirde olsa kornea yırtılmaları olabilir bu durumda bir göz uzmanının görmesi yerinde olacaktır. Doğumda kahve rengi ve siyah olan gözler biraz daha açık renktedir genellikle çok fazla bir renk değiştirmezler. Bebeğinizin göz doğumda ki göz rengi mavi,ela,yeşil olabilir bunlar genellikle ilk doğduklarında gri tonlarda olmaktadır.

Göz pınarı ve göz yaşı keseleri her bebekte geç olgulaşacak diye bir kural yoktur ancak geç olgulaşan bebeklerde bu sorunlar kendi,kendine düzelir. Şayet bebeğiniz bir yaşına gelmiş ve bu problemleri hala yaşıyorsanız bir göz uzmanına muayene ettirmenizde fayda var.

Bebeğin Ağız Bakımı

Yeni doğmuş bebeklerin ağız içleri çok hassastırlar bu nedenle iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Havada,toprakta yaşam alanlarımızın her karesinde bulunan mantar sporları yetişkinlere bir zararı dokunmasa da bebeklerin ağız içine kolaylıkla yerleşip mantar enfeksiyonuna sebep olabilirler. Eğer mantarlar bebeğin ağız içine yerleşmiş ise sert ve yumuşak damağında pamuk gibi görüntü veren beyazlıklar görürsünüz. Ama şuan dikkat edin bebek annesini emerken dilinin üzerinde beyaz bir tabaka oluşur bu normal bir durumdur anne sütünden kaynaklanır.

Bebeğinizi bu rahatsızlıktan korumak için her gün biraz su kaynatın daha sonra soğumaya bırakın ve nemli bir tülbent yardımı ile bebeğinizin ağız içini silin. Şayet bu işlemler sırasında ağızda beyaz pamuk gibi görüntüler görürseniz günde 1-2 defa karbonatlı su ile ıslatılmış bir tülbent yardımı ile silmek yararlı olabilir.

Bebeğin Burun Bakımı

Yeni doğan bebekler ağızları ile nefes alıp veremezler bu konuda çok iyi değillerdir. Burunları ile bu işlemi yaparlar bu yüzden bebeğin burun bakımı oldukça önemlidir. Sıklıkla kış aylarında bebeklerin burunlarında katı sümükler birikebilir bunları temizlemek rahat nefes almasını sağlayacaktır aksi taktirde bebekte solunumu hırıltı olabilir. Ayrıca hepimiz biliriz bebekler çok sık kusmaktadırlar kusma esnasında burnunda gelebilir buda burnunu tahriş edebilir. Bebek doğduktan sonra genellikle anne ve babasının yatak odasında olur bu oda sık,sık nemlendirilmelidir. Bebeğin burun deliklerinde bir sorun olsun olmasın her sabah ve akşam serum fizyolojik damlatılması yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir