Bebeklerde Böcek Sokması Ve Isırması

Bu tip olaylar hepimizin başına gelebildiği gibi bebeklerimizin de başına gelebilir. Böcek,sivrisinek, kene gibi böceklerin sokması yada ısırması ile karşı karşıya kalabilmekteyiz.böceğin sokmasından yada ısırmasının ardından o bölgede acı,yanma,kızarıklık ve enfeksiyon hatta vücutta ateş yükselmesi belirtileri görülebilir.

Önlem almak deyince aklımıza ilk olarak böceklerin yaşadıkları ormanlık,ağaçlık,çimenlik gibi ortamlardan uzak tutmak gelmektedir kısa kollu giysiler yerine uzun kollu giysiler giydirmeliyiz bebeklerimize. Başka bir önlem olarak vücudun açıkta kalan kısımlarına böcek savar spreylerde kullanılabilir bu ürünleri aşırı derece sıkmamalı ve el ile yüz bölgesine uygulamamalıyız. Şayet evde bir kömürlük yada depo gibi bir alanınız varsa temizliğine dikkat edin.

Böcek Sokmalarında Riskli Durumlar

Olayın yaşanmasının ardından nefes alıp vermede zorluk,cilt bölgesinde aşırı kabarma ve kızarma,döküntü,bilinç kaybı,bulantı ve kusma,nöbet,şok geçirme gibi belirtiler ciddi tablolara neden olabilen faktörlerdir ve acilen tıbbi müdahale gerektirebilir.

Örümcek Sokması Durumunda Neler Yapılmalı

Bebeği bir örümcek ısırmışsa öncelikle ısırılan yada sokulan bölge bol su ve sabunla iyice yıkanmalı. Yıkama esnasında hafif,hafif masaj yapar gibi ovalama hareketi yapılmalı. Bunların yanında ısırılan bölgeye buz kompresi uygulanabilir böylelikle oluşabilecek şişmeler önlenebilir. Örümcek sokmalarına baktığımızda sıklıkla çok fazla bir zararı bulunmaz. Ancak belli cinste olan örümceklerin sokması çok tehlikeli olabilir. Şayet bebeğinizi yada çocuğunuzu bir örümcek sokmuşsa iyi takip etmelisiniz olumsuz bir durum sezerseniz acil servise başvurmanız yerinde bir davranış olacaktır. peki neler olursa acil servise başvurmamıza gerek kalır, cilt bölgesinde kızarma bunun etrafa yayılması,ateş,ısırılan bölgede akıntı oluşması ve enfeksiyon gibi belirtiler varsa mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

Arı Sokması Durumunda Neler Yapılır

Önlem olarak aslında bebeği,yada çocuğu arıların olduğu yerlerden uzak tutmak en mantıklısı ama bazen bu mümkün olmayabilir. Yada etrafta bir arı yuvası da olabilir bunu fark ettikten sonra erekli önlemleri almak için bir ilaçlama firmasını arayabilirsiniz. Bebeğin giysileri açık renklerde olursa çok daha iyi olacaktır çünkü arılar, koyu aynı zamanda parlak renkleri daha çok severler. Arıların olma olasılığı olan piknik yerleri,bahçeler gibi ortamlarda bebeğe kokulu losyon gibi arıların dikkatini çekecek ürünler sürülmemesi gerekir.

Bütün bunlara rağmen yinede bebeği bir arı sokmuşsa sokulan bölgeye buz uygulanmalı buz yoksa soğuk suya batırılmış biz bez uygulanması faydalı olacaktır.

Yaz aylarında bebekleri sivrisinekler çok rahatsız etmektedir. Bunun için doktorunuzun önerdiği bir sivrisinek kovar spreyi kullanabilirsiniz. Eğer bir sivrisinek tarafından ısırılmışsa bol su ve sabun ile yıkanmalı enfeksiyon belirtileri olursa hastaneye gidilmelidir. Isırılan yer kaşınabileceği için burasını çok fazla kaşıyarak tahriş eder ve bunun sonucunda enfeksiyon olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir