Bebeklerde Bronşit Nedenleri Ve Tedavisi

Öncelikle bronşitin tanımını yaparak başlayalım. Ak ciğerlerimize giden hava kanallarının iltihaplanması ve nefes borusunda,bronşlarda oluşan enfeksiyon olduğunda kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Hangi yaş gurubunda olunursa olunsun sık görülen bir rahatsızlıktır. Ancak bebeklerin bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediğinde daha fazla görülmektedir.

Bebeklerde Oluşan Bronşit Nedenleri

Soğuk havalarda yani kış mevsiminde bebeklerde bronşit daha sık görülmektedir. Bronşite neden olan başlıca virüsün adı İnfluenza dır. Bu virüs  A olarak ve B olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Aslında İnfluenza sıklıkla grip virüsü olarak da isimlendirilir.

Bakterilere baktığımızda bronşite yol açan mikoplazma bakterisini görmekteyiz. Birazda çevreden bahsedelim biliyoruz ki yaşadığımız ortam bir köy değilse şehirlerde kirli havaya neden olan sanayileşme,araba egzozları,tozlar ve çeşitli alerjenlerin yol açtığı solunum yollarının tahriş etmesidir. Bebeklerin bronş tüpleri yetişkinlerin ki gibi tam olarak gelişmemiştir bu nedenle enflasmayona sebep olabilmektedir. Polen tozlarının ve bazı toksinlerde bronşite neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Bebeklerde bağışıklık sistemi daha tam olarak oturmadığı ve gelişim aşamasında olduğundan kolayca enfeksiyona maruz kalabilir. Bebeğinizin yanında hatta bebeğin olduğu evde sigara içmeyin biz yetişkinlere göre sigara dumanı bebeklerin akciğerlerini çok daha kolay etkilemektedir.

Bebeklerde Oluşan Bronşit Belirtileri

Bronşitin en sık görülen belirtileri arasında öksürük olmaktadır. Bebeğiniz uyurken öksürükler daha sık olabilir. Bu belirti 10 güne kadar kendini gösterebilir.

Bronşit vücutta mukus üretiminin artmasına neden olacağı için öksürme tepkini engelleyebilir. Hatta mukusun çok fazla olduğu zamanlarda bebekler boğulma tehlikesine girebilirler. Ayrıca bebeğin hırıltılı nefes alıp vermesine neden olabilir bronşit enfeksiyonu.

Bronşit şiddetini arttırdığında ateşe ve kırgınlığa sebebiyet verebilir. Öksürme ve nefes alıp vermede zorlanan bebeğin uyku düzenleri de bozulabilmektedir.

Bebeklerde Bronşit Tedavisi

Bebeğin üst solunum yollarında enfeksiyon oluşmuşsa doktora gitmenize gerek bir durum değildir. Fakat bebeğiniz 3 aylık yada daha küçükse belirtiler görülmeye başlandığında bir hekime götürmenizde fayda olacaktır.

Bebeğin ilk olarak bolca sıvı alması gerekir,kesinlikle yanında yada odasında sigara içilmemeli,oda sık,sık havalandırılmalı,terliyorsa bunu engelleyin terlerse hemen üzerini değiştirmeniz gerekir,balgamı olacağı için balgama karşı şuruplar kullanılabilir,rahat nefes alamadığı için ve nefesin açılması için odada bir buhar makinesi kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir