Bebeklerde Diş Çıkartma Dönemi

Bebeklerin genel olarak ilk diş çıkarmaları 7. Ayının ortalarına doğru gerçekleşmektedir. Ama bazı durumlarda çıkan ilk diş 3. Ayda olabilir yada bu 12. Aya kadar uzayabilir yani değişkenlik gösterebilir. Diş çıkma düzenleri annenin ve bebeğin kalıtsal düzenine göre çıkar. Yani anne ayada baba erken diş çıkarmışsa bebekte erken dişçıkarabilir.

Bebeklerin diş çıkartma evrelerinde genel olarak bir takım belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler bebekten bebeğe değişkenlik gösterse de sıklıkla aynı belirtiler meydana gelir.

Bebekler Diş Çıkarırken Ne Gibi Sorunlar Yaşar

Bebeklerin çoğu iki veya üç aylık olduklarında salya akıtmaya başlarlar bu normal bir durumdur. Bebekten bebeğe değişir bazı çok bazısı da az salya akıtır. Ancak diş çıkartırken salya akıtması fazlalaşır.

Bebekler dişlerini çıkartmaya başladıklarında diş etlerine bir basınç uygulanır bu nedenle diş etlerinde iltihaplanmalar olabilir. Oluşan iltihaplar bebekte ağrılara neden olurlar. İlk olarak çıkan azı dişleri en fazla ağrı yaratan dişlerdir.

Diş çıktıkça daha fazla dış dünyaya yaklaştıkça bununla birlikte ağrının da artması ile bebekte huysuzluk artabilir. Bu dönem bütün bebekler için zor ve aynı zamanda anne ve babalar içinde zor bir dönemdir.

Az önce dedik bebekler dişlerini çıkartırken salya akıtmaları da çoğalır bu salyaya bağlı olarak çene ve yanak kısımlarında çatlaklar ve kızarıklar oluşabilir.

Diş çıkarma esnasında salyaların çoğalmasına ve boğazda birikmesine bağlı tıkanmalar oluşabilmektedir ve buda öksürük olarak tepki vermelerine neden olur.

Bazı bebeklerde ateş olabilir ancak her bebekte olmayabilirde. Fakat ateş bildiğiniz üzere sadece diş çıkarma evresinde olmaz başka hastalığın bir sinyali de olabilir. Bu nedenle yüksek ateşlerde kesinlikle bebeğinizi bir hekime gösteriniz.

Dişlerin çıkmasına bağlı kaşınmalar olur bunları bebek gidermek için ısırma yöntemini kullanır. Bu yüzden bebeğiniz her şeyi ısırmak isteyebilir.

Diş çıkarma esnasında tükürük üretimi de artabilir bunun sonucunda bağırsak sistemleri daha hızlı çalışır buda ishale neden olabilir. Az önce dediğimiz gibi ateş olsun ishal olsun sadece diş çıkarmaya bağlı olmayabilir.

Bu dönemde bebeklerde iştahsızlık olabilir. Özellikle verilen katı gıdalara karşı bir isteksizliği olabilir ancak bu geçici bir durumdur. Sıvı ve yumuşak gıdalar ile gerekli besinlerini almasını sağlayınız. Dişleri çıktıktan sonra bu durumda ortadan kalkacaktır.

Diş çıkarma dönemi zorlu ve ağrılı bir dönem olduğundan uykusuzluk yaşayabilirler.

Kulaklarını kaşıyabilir veya onları çekiştirebilir bu hissettiği ağrıların kulaklarına doğru ilerlemesinden kaynaklanır. Ancak kulakta bir iltihap söz konusu ise yine aynı tepkileri vereceğinden bir uzmana göstermek gerekir.

Diş çıkarken haliyle diş etine bir baskı yapacak ve bu baskından dolayı küçükte olsa diş etlerinde kanamalar olabilir. Bu kanamalar mavi benek biçiminde diş etinde gözlemlenebilmekte. Bu durumda bir pamuğu buza batırın ve diş etine uygulayın bu şekilde rahatlama olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir