Bebeklerde Gaz Oluşumu Ve Önlemleri

Bebeklerde gaz oluşumu az yada çok olsun her bebeğin yaşadığı sıkıntılar arasında yer almaktadır. Bebeğin bu şikayeti belli zaman dilimlerinde olan ve bebeğe zararı dokunmayan ayrıca alınacak önlemler ile minimuma indirmek mümkün olmaktadır.

Bebekler yeni doğdukları içi mide ve bağırsak yetenekleri çok iyi değillerdir. Yani biz yetişkinlerde olan sindirim işlemine yarayan bir çok enzimden bebeklerde henüz yoktur. Bu nedenlerdir ki bebek annesini emdikten sonra veya hazır mama kullanıyorsanız bebeğiniz karnını doyurduktan sonra kramp gibi ağrılar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Hemen, hemen bütün bebeklerde gaz sancısı olabilmekle birlikte erkek bebeklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu ağrılar bazen şiddetli bazen de hafif olabilmektedir. Bebeğiniz ağlıyorsa gerçekten gaz sancısı mı var yoksa başka bir şikayetimi var bunu belirlemek gerekir. Uykusuz olabilir veya acıkmıştır karnını doyurduğunuzda susabilir yada altı kirlenmiştir bunları kontrol etmekte fayda var.

Bebeğin Gazı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebek bacaklarını ileri doğru uzatır veya kendine doğru,karnına doğru çeker bu hareketleri yapma sebebi gazını çıkarmak içindir. Ağlamaya başlar gazı olduğundan huzursuzdur. Gazı olan bebek uyumada zorlanır yada uykusundan uyanır. Gazı varsa bebeğinizin önceki zamanlarından daha hassastır sizden daha çok ilgi bekler. Bebeklerde bazı açıklanamayan ağlamalar olur bunlar herhangi bir nedene bağlanamaz bu duruma ise kolik adı verilmektedir.

Gaz Sancısını Azaltmak Ve Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Ek gıdalara zamanında başlayınız erken başlanan ek gıdalar bebekte gaz sancısına neden olabilir.

Bebeğinizi emziriyorsanız buna ara vermeyin. Her ağladığında emzirme yapmayın ve biberon vermeyiniz.

Bebeği sıkacak,daraltacak ve üst üste geçmiş şekilde giydirmeyiniz.

Zeytin yağı kullanarak bebeğinizin karnını ovun buda azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ağlaması yoksa uyuması için karnını doyurmayın ve sallamayın lütfen.

Yumuşak yapıda olan yastıklarda bebeği yüzü koyun yatırmayın.

Temizliğinden emin olmadığınız hiçbir gıdayı vermeyiniz. Aynı zamanda yine temizliğinden emin olmadığınız emzik,biberon vb. Hiçbir şey kullandırmayınız.

Sancının en sık ve yoğun yaşandığı saatlerde bu akşam zamanları olabilir ılık banyo yaptırmak sancıyı önlemek adına yararlı olabilir.

Bebeğin karnını doyurma esnasında burundan rahat nefes aldığına emin olunmalı şayet burun tıkalı ise açmak için serum fizyolojik yardım edebilir.

Beslenme sırasında hava yutmaması için dikkat  edilmesi gerekir.

Gaz sancısı için bazı ilaçlar kullanılabilir ama kesinlikle doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanımında bulunmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir