Bebeklerde Uykusuzluk Ve Nedenleri

Hemen, hemen bütün bebekler ve anne,babalar bu bebeklerde uykusuzluk sorununu yaşamaktadır. Aslında bu sorunun basit çözümlerinin olmasına rağmen çok geniş nedenleri olabilir. En başta yeni dünyaya gelmiş bir bebek uykusundan sıkça uyanır ve sakinleşip, kendisini güvende hissetmesi içinde annesine çok ihtiyacı olur bu ayrıntıyı gözden kaçırmamak gerek.

Bebeklerde Uykusuzluk Nedenleri

Hepimizde bazı sağlık problemleri olduğunda uykusuzluk çekeriz. Bebeklerde bir sağlık sorunu olduğunda uykusuzluk yaşayabilirler. Diş çıkarma dönemi,gaz sancısı,kolik,kulak ağrıları,alerjiler ve birçok sağlık nedenlerden dolayı bu sorunu yaşayabilirler.

Bebek kendini güvende hissetmez ve rahat hissetmezse uykuya dalma süresi uzar ve sıkça uyanır. Genelde bu soruna neden olan; pişik oluşumu,odanın sıcak yada soğuk olması, rahatsız edici giysiler giydirilmesi gibi etkenlerdir.

Bazı bebeklerde normalden fazla uyarılma vardır. Ayni seslere,ışığa yada herhangi bir uyarana karşı aşırı hassas olabilirler. Buda uykusuzluğun nedenleri arasında yer alır. Buna alınacak önlemse ilk olarak bebeği uykuya hazırlamak ve uyarıcı olan her şeye karşı önlemler almak olacaktır. Uykusunun kalitesini bozacak durumlara karşı tedbirler alınmalıdır.

Bebekler çok aktif varlıklardır gün içinde aşırı yorulabilirler. Bu aslında kolay uyumasına neden olacağı gibi uyumakta zorlanmasına da neden olabilir. Şayet bebek aşırı derecede yorulmuş ve uykuya dalmakta zorlanıyorsa gün içinde çok fazla yorucu aktivite yapması engellenmeli ve uyku hazırlığı biraz öne alınarak daha erken uyuması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir