Bebekleri Soğuk Algınlığından Korumak

Aslında her zaman bebekleri soğuk algınlığından korumak çokta mümkün gözükmese de bir takım alınacak tedbirlerle bu minimuma indirilebilir.

Grip ve soğuk algınlığından korunmanın en temel ve ilk kuralı olan ellerin iyi temizlenmesidir. Burada hem bebeğin etrafındaki fertler hem de bebeğin el temizliği oldukça önemlidir. Yeni doğmuş daha birkaç aylık bebekler grip ve soğuk algınlığına karşı daha savunmasızlardır bunun için bebeğe dokunacak herkesin ellerinin temiz olması iyi bir önlem olacaktır.

Soğuk algınlığı bulaşıcı bir hastalık olduğundan hasta olan insanlardan mümkün olduğunca bebeğinizi uzak tutunuz. Hasta insan bebeği sevmek isterse uyun bir dil ile bunun mümkün olmadığını ona açıklayınız.

Bu yazıyı yazarken şuan kış ayındayız özellikle soğuk havalarda ve kış aylarında soğuk halk arasında oldukça sık görülür. Hastalık ya solunum yolu ile yada el teması ile kolaylıkla karşı tarafa geçebilir. Kış aylarında bebeğe dokunacak her kesin öncelikle iyi bir el temizliğinin ardından dokunması çok yerinde bir önlem olur. En önemlisi bebeğe bakan bakıcı olur yada annesi fark etmez bu kişi kimse kendi kişisel temizliği ve el temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. bebeğin bez değişiminin ardından ve yemek hazırlamadan önce eller iyice sabunlanarak yıkanmalıdır. Bu tür önlemler aslında temel yapılması gerekenler fakat soğuk algınlığından korumak için oldukça güçlü tedbirler olmaktadır.

Her zaman diyorum tekrar söyleyeyim kesinlikle bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmesine izin vermeyiniz. Çünkü sigara dumanı bebeğin üst solunum yollarına zarar vererek sorun yaşamasına neden olabilir. Üstelik sigara dumanına maruz kalan bebeklerde soğuk algınlığı daha çok gözlemlenmiştir.

Anne sütü bebek için bir daha hayatında bulamayacağı bir gıdadır. Bu nedenle ne kadar uzun emzirebiliyorsanız o kadar emzirmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle bebekler ilk 6 aylarında anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Ancak bir yaşına gelene kadar emzirmek tavsiye edilir. Şunu da beliteyim dünya sağlık örgütüne göre bebek 2 yaşına gelene kadar anne sütünü almalıdır. Anne sütü bebeği enfeksiyon hastalıklarına karşı savunur ve korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir