Bebeklerin Ağlama Nedenleri

Bebekler doğduklarında sıkça ağlarlar bunun nedeni kendilerini ve isteklerini bu şekilde ifade etmeleridir. Her ağladıklarında istekleri yerine gelir ve demek istediğim olması için ağlamam gerekir derler. Yeni doğan bebeklerde bazen ortada hiçbir neden yokken de ağlayabilirler. İlk bebeği olan anne ve babalar bebekleri ağlayınca bir heyecana, endişeye kapılabilirler. Ancak zamanla tanıyarak bebekleri ağladığında ne istediğini çözeceklerdir. Sıklıkla 3 aylık olduklarında ağlamalarında bir azalma oluşur.

Bebeğiniz büyüdükçe etrafını keşif edecek ve ağlamanın dışında da dünyada bir şeyler yapmanın yolunu bulacaktır. Özellikle bebeğin ilk birkaç ayında neden ağladığını çözmekte zorluk çekilebilir. Bu dönemde bebekler neden ağlar diye biraz daha bilgi edinmeyi ve bebeğinizi tanımaya çalışmaya çaba göstermelisiniz. Neden ağladığını bulamıyorsanız teker, teker bütün olasılıkları değerlendirin. Belki hiçbir neden olmayabilir sadece sevilmek, ilgi duymak veya kucağa alınmak isteyebilir.

Acıktığında Ağlaması

Yeni doğan bebeklerin ilk aylarında en sık acıktıklarında ağlarlar. Karınları doyduğu vakitse ağlamayı keserler. Ağladığı an annesi bebeğini emzirmeli ve bu ihtiyacını karşılamalı. Yeni doğanlar ne zaman ağlasalar emzirilirler. İlerleyen dönemlerde bebeğin bir beslenme alışkanlığı olacağından belirli zamanlarda karnı acıkacak ve anne bunları takip ederek zamanlarını bilecektir.

Gaz Sancıları

En sık akşamları ağlarlar. Bebekler beslenmeleri esnasında azda olsa hava yutarlar ve sonucunda rahatsız olurlar. Annesini emen bebeklerde daha az görülür fakat biberon ile beslenen bebeklere baktığımızda daha sık görülmektedir. Sadece hava faktörü değil anne sütü de gaz oluşumuna neden olabilir. Bebeğin aşırı derece gazı olabilir. Siz gaz çıkartmasın yardımcı olduğunuz halde çıkarttığı gaz tatmin edici olmayabilir. Böyle durumda doktorunuza danışarak bir çözüm bulabilirsiniz.

Bazı önlemler almakta yararlı olabilir örneğin bebeğin ayaklarını daima sıcak tutun, ek gıdalara başladıysanız verdiğiniz gıdaların gaz yapıp yapmadığını takip edin gaz yapan gıdalara geçmeyi biraz erteleyebilirsiniz, çok sıcak olmayan ılık havluyu bebeğin karnına koymak rahatlatabilir, bebekler gaz sancısı çektiklerinde bacaklarını karnına çekerek ağlarlar bu durumda bebeği biraz hareket ettirmek fayda sağlayabilmektedir.

Altının Kirli Olması

Bir çok bebek altı ıslak olduğunda çok fazla rahatsız olmazlar. Ancak altı kirliyse ve bunun sonucunda pişik olmuşsa rahatsızlık duyarak ağlayabilirler.

Hastalık Nedeni

Her zaman ağladığı tondan daha farklı ağlayabilirler. Sorunu olmayıp sakin bir bebek ağlamaya başlarsa ateşten şüphe edilerek kontrol edilmelidir. Bebekte normal dışı bir hal sezerseniz doktorunuza başvurmanız önem taşımaktadır.

Yorgunluk Sebebi İle Ağlayabilir

Çok fazla yorulmuş olacağından yada uykusuz olduğundan huysuzlaşabilirler. Bunun yanında her zamanki uyuduğu saat geçmiş olabilir. Bebeğin uyku düzeninin bozulmaması için dikkat edilmelidir. Uyuyamıyorsa beşiğinde sallayın hala uyumuyorsa biraz temiz hava aldırmak iyi gelebilir.

Kalabalık Nedeni İle Ağlama

Bu ağlama özellikle yalnız büyüyen bebeklerde görülmektedir. Evinize misafirler gelebilir yada siz başka bir yere gidebilirsiniz bebeğin birden kalabalık ortama geçmesi onu rahatsız edebilir. Bu durumda yapılacak en güzel şey bebeği sakin ve sessiz bir odaya götürmek ve sakinleştirmek olur. Kucağınıza alın sırtını okşayın onu sevdiğinizi belli edin güzel sözler söyleyerek sakinleştirmeye çalışın. Sizden güç ve cesaret alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir