Doğuma Hazırlık İçin Neler Yapılır

Anne adaylarının 9 aylık bir gebelik süresinin sonuna geldikçe artık doğum ile ilgili korkular, endişeler başlar ve doğuma hazırlık süreçleri de gündeme gelir.  Kadınların ortak amaçları sağlıklı bebek dünyaya getirmektir fakat doğum zamanı yaklaşınca acaba neler yaşayacağım doğumda çok acı çekecek miyim yada bebeğimi dünyaya getirmeyi başarabilecek miyim gibi bir takım endişeleri oluşabilir. Bunlar normal kaygılardır ve her gebe kalan kadında yaşanabilir. Fakat doğum öncesi yapılan bilgilendirmeler ile anne adaylarının kafasındaki sorulara cevap bulması bu kaygıları minimize ederek bilinçli bir anne adayı olmayı sağlar. Bunun yanında artık tıp oldukça ilerlemiş durumda doğum yöntemleri geliştirilmiştir. Doğuma hazırlık eğitimleri veren kurslarda bulunmaktadır.

Doğum öncesi hazırlık kurslarında sıklıkla anne adaylarının ilk 3 aylık dönemlerinde doktor kontrolü altında bir ön görüşme yapılır. Ancak asıl doğum öncesi eğitimler gebeliğin ikinci üç ayında başlamaktadır. Ön görüşme esnasında doktor gebeliğinizi inceler ve gerekli olan ihtiyaçlar belli olur buna göre de düzenlemelere gidilir. İkinci üç ayda başlayan kurslara yalnız gitmek zorunda değilsiniz eşlerde kabul edilmektedir.

Düzenlenen bu kursların içeriğinde gebelik ile ilgili dersler verilerek kursa katılanlar bilgilendirilir. Nefes alma egzersizleri, tuvalet kullanımı, farklı duruş ve pozisyonlar, gebelikte beslenme gibi bir çok konuda bilgi verilmektedir. Gebelik sonrasında psikolojik sorunlar yaşamamanız için anne ve baba rolüne eşler adapte edilir. Bebek ile eşler arasında oluşan bağda kuvvetlenmiş olur.

Sağlıklı Doğum İçin Öneriler

Doğum hakkında eğitim alan anne adayları doğumun nasıl olacağını nelerle karşılaşacaklarını öğrenmiş olurlar ve kafalarında oluşan soru işaretleri azalır, kedilerine güvenleri gelir. Doğum sancılarını kontrol etmeyi öğrenirler. Ancak yinede sağlıklı bir doğum yapabilmek için birkaç öneri sunalım.

Doğuma az kalmışsa yani yaklaşmışsa beslenme tarzının sıklıkla sıvı gıdalar olsun bunun nedeni bağırsakların boş olması doğumu daha rahatlatacaktır.

Bazen doğuma birkaç gün varken vücut bağırsakları temizler ve ishal şikayetleri ortaya çıkabilir.

Doğum yaklaşmadan daha gebelik döneminde doğumu hangi hastanede yapacağınıza karar vermelisiniz.

Doğum hangi hastanede yapılacaksa daha önceden gidilip görüşülmeli.

Gebelik döneminin sonu yaklaştıkça anne adayları kendilerine daha çok dikkat etmeli ve kendilerini yoran işlerden kaçınmalı, daha fazla dinlenme zamanları yaratılmalıdır.

Ayrıca yoga yapmak anne adaylarını rahatlatarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Yoga yapmanın kas ve nefes kontrolü üzerindeki olumlu etkileri olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Doktorunuz uygun gördüğü taktirde uzman eşliğinde havuza girebilir kol, bacak ve sırt bölgesindeki kasların çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yapılan bu egzersiz vücudun genel sağlığını olumlu etkilemektedir.

Bebeğiniz ile aranızdaki bağı her zaman sıkı tutun onunla konuşun, kitap okuyun, şarkı dinletin anne karnındaki bebeğin dışarıdan gelen sesleri çok net duyduğu bilinmektedir.

Bebeğiniz İçin Doğum Çantasına Neler Konulmalı?

 • Yumuşak yapıya sahip battaniye
 • Birkaç adet uyku tulumu
 • 3-4 çift çorap
 • 4-5 tane bebeğiniz için önlük
 • 3 tane havlu
 • Yeni doğan bebeklere uygun olan bebek bezi
 • Bebeğinizin altını aldıktan sonra temizlemek için mendil
 • Doğumdan sonra eve dönüşte kullanacağınız ana kucağı ve emzik, biberon gibi gerekli olanlar.

Doğuma Giderken Annenin Çantasına Bakalım Neler Olmalı?

 • Öncelikle kimliğiniz olmalı ve gebelik dosyanızı unutmayınız
 • Hastanede giyebileceğiniz eşofman takımı veya benzeri bir giysi
 • Kadın pedi
 • Bebeğinizi emzirirken zorlanmayacak şekilde göğüs bölgesi açılımı rahat pijama takımı gibi bir giysi
 • 6 adet havlu, 15 taneye yakın iç çamaşırı
 • Çamaşırları değiştirdikten sonra kirliler için bir kirli torbası
 • Günümüzde olmazsa olmalar olan kamera ve fotoğraf makinesi
 • Özel bakım malzemeleri olan diş macunu, diş fırçası, parfüm, deodorant, şampuan, tarak, peçete, ruj gibi.

Annenin zevkine göre kitap gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir